DEN MATEK OSTRAVA

Den matek (trocha historie) - je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství.V tento den dávají děti svým matkám dárky.
Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek.V 16. století se v Anglii oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle (nebo Neděle matek).

 

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek.
V USA však poprvé Den matek navrhla již v roce 1872 Julia Ward Howeová a věnovala tento den míru.
V roce 1914 byl Den matek prohlášen oficiálně za národní svátek - den veřejného vyjádření lásky a úcty matkám.Druhou květnovou neděli matky nepracovaly, nevařily, neuklízely! Všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali svým matkám pozdravy a dárky.

 

V Česku se slaví podle amerického vzoru rovněž druhou květnovou neděli. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923.
Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková.Ostatně není divu, protože její otec T. G. Masaryk na svou matku vzpomínal takto:
"Matka na mne měla větší vliv než otec... Matka byla chytrá a moudrá... Matka byla zbožná. Ráda chodila do kostela, ale neměla k tomu kdy, protože musela dřít na rodinu..."

 

                                                                                 

Ovocné kytice v Ostravě - popřejte maminkám i vy.Všechny maminky,nejen ty současné,ale i dříve narozené si zaslouží ke dni matek dárek,kterým může být naše ovocná kytička nebo originální bonboniéra z čerstvých a voňavých jahod v jemné pravé belgické čokoládě.
K přání se připojujeme i my z Jablenky,kteří se podílíme na přípravě Vašeho dárku.
Jablenka.cz

                                      

Originální a chutný dárek v Ostravě a okolí ? Jahody v čokoládě nebo kytice z ovoce od Jablenky,to je záruka čerstvosti.